Enki'nin Şifreleri-Me Tabletleri (9786058034372)

0,00
Tedarikçi : EDDUBA YAYINLARI
Para Puan : 26
İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺33,00
İndirimli : ₺26,40
Tahmini Teslim Süresi : 5 Gün
Barkod : 9786058034372
₺2,61 'den başlayan taksitlerle

ADET

Artır Azalt

Harran(Mezopotamya)bölgesinde yapılan inceleme, araştırma ve arkeolojik kazılarda binlerce çivi yazılı tablet bulunmuş ve bunların çoğu da yazıtbilimciler tarafından ilgili dillere çevrilmiştir.
Bu tabletler arasında araştırmacıları şaşırtan bir belge ortaya çıkar. Bu belge Enki’nin katibi Endusbar’a aittir. Endusbar, Tanrı Enki(Ea) tarafından “vahiy” yoluyla kendisine tanrısal ilkelerin yazdırıldığını önemle ifade eder ve kendisini de Enki’nin peygamberi sıfatıyla gösterir.
Endusbar’a yazdırılan ayetlerden 14 adedi bulunarak ilgili dillere çevrilmiş ve günümüz araştırmacıların dikkatine sunulmuştur. Tanrısal ilkelerin yer aldığı bu tabletlere “Me” tabletleri adı verilmiş ve dinsel metinler şeklinde kullanılmıştır. Tabletlerin içeriğinde tanrılar gurubu şeklinde sıfatlandırılan “Annunaki” adı verilen 50 tanrının görev ve konumları dışında yaşadığımız yıldıza nasıl ivme kazandıracakları şeklinde bilgilerle donatılmıştır.
Ali Narçın, bu eserinde özellikle “Me” tabletlerinde“ tanrıların ilkeleri” olarak gördüğü bazı kuralların ve ifadelerin günümüzdeki dinlerde ve yönetim şekillerinde devam ettiğine işaret etmektedir. Enki’den “Me” adlı tabletlerin önemini anlayan tanrıça İnanna’nın kurduğu bir komployla bu tabletler çalınmış ve şifreler bir şekilde tanrıların elinden alınarak halkın arasına girmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

Benzer Ürünler