Güven Kazanma Kılavuzu (9786050330052)

0,00
Para Puan : 19
İndirim Oranı : %18 İndirim
Fiyat : ₺24,00
İndirimli : ₺19,68
Tahmini Teslim Süresi : 5 Gün
Barkod : 9786050330052
₺1,95 'den başlayan taksitlerle

ADET

Artır Azalt

Kişiler arası ilişkilerde sağlıklı bir devamlılık, karşılıklı gelişen güvene dayanır. Güven kazanmanın ve kazandırmanın başlıca yolu, karşı tarafa güven veren, diğer bir deyişle güvengen bir ilişki kurmaktır. Gu¨vengenlik, kars¸ısındakine u¨stu¨nlu¨k kurmaya kalkıs¸madan, kendisini ve diğerini zorlayan bir davranıs¸ ic¸erisine girmeden, kis¸inin kendi duyguları, du¨s¸u¨nceleri, davranıs¸ları arasındaki bagˆlantıyı kurması ve bunu dogˆrudan ifade etmesidir. Güvengenlik, kişiler arası ilişkilerde ve iletişimde önemli bir yeri olan İngilizce “assertiveness” kavramının karşılığıdır. Kavram, Tu¨rkc¸eye ilk olarak “atılganlık” s¸eklinde c¸evrilmis¸tir. Daha sonraları ise “giris¸kenlik” kavramı ile anılmaya başlanmıştır. Özellikle insana yardım eden meslek elemanı yetiştiren tıp, diş hekimliği, hemşirelik, psikolojik danışma ve rehberlik, öğretmenlik, psikoloji, sosyal hizmetler, beslenme ve diyetetik vb. alanların kariyer gelişim süreçlerinde güvengenlik eğitimine yer verilmesi, o alanda hizmet veren ile hizmet alan arasında daha etkili bir iletişim kurulmasına katkı sağlayacaktır.

Güven Kazanma Kılavuzu, bir ihtiyac¸tan dogˆdu. Sağlık hizmetleri için iletişimde güvengenlik (assertiveness in health communication) son yıllarda gittikçe önem kazanan bir konu hâline geldi. Gu¨vengenlik ile ilgili bir rehber kitaba, bir başucu kaynağına ihtiyac¸ duyuluyordu. Gu¨vengenligˆin temelini olus¸turan gu¨ven ihtiyacı, gu¨ven duygusu, ilis¸kilerde gu¨ven, benlik saygısı ve kendine gu¨ven, kitabın ic¸erigˆini olus¸turan konulardır. Kitapta 20 adet gu¨vengenlik senaryosu da bulunuyor. Gu¨vengenligˆi gerc¸ek yas¸am olayları aracılıgˆıyla anlatmanın en etkili yo¨ntem oldugˆuna inanıyorum. Bu yu¨zden, kitabın son bo¨lu¨mu¨ gu¨vengenlik ile ilgili yas¸antıların paylas¸ıldıgˆı senaryolara ayrılmıs¸tır. Bu senaryoların olus¸masında, I·stanbul Medeniyet U¨niversitesi Sagˆlık Bilimleri Faku¨ltesi Hems¸irelik Bo¨lu¨mu¨nden degˆerli o¨gˆrencilerimin katkıları vardır. Hepsine tes¸ekku¨r ederim.

Bu kitap, aslında güven duygusunu önemseyen herkese hitap ediyor. Daha güvengen olmak için kendini geliştirmeyi hedefleyen herkes bu kitaptan yararlanabilir. Kendisine ve bas¸kalarına daha fazla gu¨venmek isteyen, güven kazanmak-kazandırmak ihtiyacı duyan herkese kitabın katkı sagˆlayacagˆına inanıyorum. Faydalı olmasını dilerim.

(Tanıtım Bülteninden)