Eğitimci Sevgi Kalaycı Aka Yazıları ile Kitap Müptelası'nda!

https://www.instagram.com/sevgikalayciaka

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

- 12 Mayıs 2020 Salı -

 

SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞA ÇIKMALIYIZ?

 

Anne Baba olarak Sınavların yaklaştığı bu dönemde öğrencilerin sınav kaygıları ile nasıl başa çıkmalıyız?

Sınav kaygısı öğrencinin öğrenilen bilgiyi  sınav sırasında etkili biçimde kullanamamasına sebep oluyor ve öğrencinin başarısı bu yoğun kaygıdan ötürü düşüyor. Öğrenciler çoğu zaman sınav sürecinden çok sonucuna odaklanıyor ve kaygı kaçınılmaz oluyor. Tam  da bu noktada ailelerinin desteği öğrencinin kaygı düzeyinin azalmasına ve olaya daha pozitif bakmasına yardımcı oluyor.
Unutmayalım ki ebeveynler olarak çocuklarımızın rol modeli bizleriz. Ne hissedersek anında onlara yansıyor. Elbette anne baba olarak en değerli varlıklarınız çocuklarınız için sınav gününe kadar endişeleriniz oluyor. Onların bu yoğun süreci başarılı ve özgüvenli bir şekilde tamamlamasını istiyorsanız olumlu düşünerek endişelerinizi ve tüm kaygılarınızı kontrol altında tutmalısınız.

Öncelikle sınav sonuçları ne olursa olsun çocuklarınıza değerli olduklarını hissettirmek en önemlisi. Gösterdikleri çabayı takdir edeceğinizi bilmeleri onları rahatlatacaktır.
Geçmişte gösterdikleri başarıları hatırlatmanız  onlara güç verecektir.
Onlara güvendiğinizi bilmeli ve hissetmeliler.

Sınavla ilgili yıkıcı değil yapıcı ve destekleyici konuşmalar yapmanız onları her zaman motive edecektir.
Sınav öncesi sınav sonucuyla ilgili konuşulması onları olumsuz yönde etkileyebilir. Unutmayın önemli olan onun sınav sırasında potansiyelini en iyi şekilde kullanabilmesi ve buna odaklanmasıdır.

Başarı anlamında kıyaslanmak öğrencileri fazlasıyla rahatsız eder. Onlara samimi  davranmalı ve kendine özgü bir birey olduklarını hissetmelerini sağlamalısınız.
Sınav hazırlık sürecinde sakin ve huzurlu bir aile ortamının başarıyı arttırmada  payı oldukça büyük.Bu stresli dönemde onlarla  keyifli aktivitelerde bulununabilirsiniz.
Son olarak hangi konuda olursa olsun Çocuğunuzu iyi tanımanız gerekiyor ki beklentiniz de gerçek olsun.   

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

-10 Mayıs 2020 Pazar-

 

ANNELER GÜNÜ…

Annelik tarif edilemez bir duygu. Bunu anne olunca daha iyi anlıyorsunuz. Korona günlerinde annemize öpüp sarılamasakta onların sağlığı her şeyden önemli deyip varlıklarıyla huzur bulup uzaktan hasret giderdik bu anneler gününde. Ailemizi ve sevdiklerimizi korumak adına koklayamadik annemizi doya doya.Onlar Hayat kaynağımız, sıcaklıklarıyla huzur bulduğumuz, her koşulda yanımızda olan fedakar  kahramanlarımız


KANATSIZ MELEKLERİMİZİN ANNELERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN.